تبلیغات
روزنه
روزنه
در حوادث فتنه گون شناخت عرصه دشوار است . . . بایستی گره گشایی کرد بایستی حقیقت را مشخص کرد
جمعه 27 اردیبهشت 1392
یک فعال سیاسی شاخص اصلاح طلب می گوید، هاشمی رفسنجانی با توجه به شرایط سنی و وضعیت سیاسی و دو بار حضور ناموفق قبلی آقای هاشمی (مجلس ششم و سال ۱۳۸۴) هیچ شانسی برای پیروزی ندارد. عباس عبدی از جمله چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان است که به عنوان یکی از تئوریسین‌ها و چهره‌های فکری این جریان نیز شناخته می‌شود و تحلیل‌ها و نظرات وی از بازتاب قابل توجهی در میان اصلاح‌طلبان و همچنین اصولگرایان برخوردار است.

وی اخیرا در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص کاندیداتوری اکبر هاشمی رفسنجانی و شانس پیروزی وی بیان کرده که این گفت‌وگو مجدداً بازخوانی می‌شود:

* تسنیم: اخیراً موضوع کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و خود ایشان نیز رسماً و قطعاً این موضوع را تکذیب نمی‌کنند و حتی در دیدارشان با برخی اهالی رسانه گفتند که "فعلاً" بنای کاندیداتوری ندارم اما اگر بدانم که حضورم برای کشور ضروری است، لحظه‌ای درنگ نمیکنم. با توجه به این مسائل، شما حضور ایشان را به عنوان کاندیدا چقدر محتمل می‌دانید و اینکه در صورت تصمیم آقای هاشمی بر کاندیداتوری، این تصمیم را صحیح و مناسب می‌دانید و یا نظر دیگری دارید؟

ـ عبدی: درباره پیش‌بینی رفتارهای فردی، بهتر است احتیاط کرده و اظهار نظر قطعی نکنیم. زیرا در ایران شرایط به گونه‌ای است که رفتارهای فردی از منطق بین‌الاذهانی قابل فهمی تبعیت نمی‌کند که بتوان آن را درک و با اطمینان نسبی پیش‌بینی کرد. ولی با توجه به شرایط سنی و وضعیت سیاسی و دو بار حضور ناموفق قبلی آقای هاشمی (مجلس ششم و سال ۱۳۸۴) گمان نمی‌کنم که هیچ شانسی برای حضور مجدد و موفقیت‌آمیز ایشان وجود داشته باشد.

از همه مهمتر چنین حضوری یک پیام روشن دارد و اینکه فعالان انقلاب، هنوز و بعد از ۳۵ سال نتوانسته‌اند ساختاری را پی‌ریزی کنند یا افرادی را به جامعه سیاسی کشور تحویل دهند که قادر به پیگیری و پیش‌برد امور باشند و تحقق چنین هدفی منوط به حضور همان نیروهای اولیه است، و این به معنای اقرار تلویحی به شکست خواهد بود. نکته دیگر این است که اثرگذاری در سیاست لزوماً منحصر به حضور در مدیریت اجرایی نیست.

اگر سیاستمداران قدرتمند و حاذقی داشته باشیم، به طور قطع در بیرون از مدیریت اجرایی هم می‌توانند بر